TÜRK DESTANLARINDA KADIN UNSURU

“Kadın’ın destanlardaki yeri, sosyal hayattaki üstün ve muhterem mevkiinin aynıdır. Türk toplumunda kadın bazan aile reisi, fakat her zaman Türk evinin direği; erkeğinin vefalı arkadaşı, en mühim olarak da mukaddes Türk çocuklarının annesi idi.
Bu annelik vazifesi, Türkler arasında kadın’a büyük değer sağlamış, destanlar onu ilahi bir varlık, bir dişi Tanrı gibi düşünmüşlerdir:
Yaratılış Destanı’nda Tanrı’ya insanları ve dünyayı yaratması için fikir ve ilham veren Ak Ana bir kadındı. Oğuz’un annesi Ay Kağan da böyle, mukaddes bir kadındı. Gene Oğuz Kağan’ın ilk karısı ışık’tan; ikinci karısı ağaç’tan doğmuş mukaddes kadınlardır.
Bu kadınların güzellikleri Oğuz Kağan Destanı’nda bir peri masalı ahengiyle söylenir; gülen gökler, kutup yıldızları, ırmak dalgası saçlar, inci gibi dişler ve güzellik karşısında süt gibi, kımız gibi olup eriyişler halinde anlatılır. Burada söylenen “Ay ay, ah, ah, öler biz!” sözleri, düpedüz bir terennüm lisanıdır.
Bu kadınlar Oğuz’a altı oğlan doğurmuş; Oğuz soyundan ve Tanrı-ışık kadından türeyen bir neslin çoğalmasını sağlamışlardır.
Gök-Türkler’in yeniden millet oluşlarında anne kurd’un vazifesi yüzyıllarca unutulmamıştır. Bu destanlarda erkek kurt’lar ne ölçüde bugünkü Mehmedcikler gibiyseler; dişi kurtlar da o ölçüde bugünkü Ayşe’lerin vazifesindedirler.
Uygurlar, hakanlarının ilahi güzellikteki kızlarını Tanrı-kur’da saklamışlardı. Nihayet Maniheizm’i kabul eden Bugu Han’ın rü’yasına giren fikir ve ilham meleği bir nur ve ışık bakiresi’ydi, kadındı.
Türk kadın anlayışının destanlara işlenmiş bu çizgileri İslamiyet’ten sonraki Türk destanlarında devam edecektir. XII. ve XIV. Asırlarda Oğuz Destanı’ndan hikâyeleşen Dede Korkut Hikâyeleri’ndeki kadın anlayışı, yalnız eski çağlardan kalan bir hatıra olarak değil, o asırlarda Doğu Anadolu’da yaşanılan hayat olarak da ilk çağların destanlarından farklı olmayacaktır.”(*)

(*) Nihad Sami Banarlı, Resimli Türk Edebiyatı Tarihi I, s. 33

Reklamlar

About drkemalkocak

Eğitimci-Bürokrat-Akademisyen olmasına rağmen cehlini bir türlü gideremeyen ama suyu aramaktan yılmayan-Bu su Fuzulî'nin "Su Kasidesi"ndeki sudur... 01.07.1953’te Ankara / Şereflikoçhisar / Sarıyahşi’de doğdu.. Sarıyahşi İlkokulunu ( 1965 - 1966 ), Şereflikoçhisar Ortaokulunu ( 1968 - 1969 ), Ankara Erkek İlköğretmen Okulunu ( 1971 - 1972 )bitirdi. 15.11.1972’de Ankara / Keskin / Karafakılı Köyü İlkokulu Öğretmeni olarak Devlet memurluğuna başladı. Kırıkkale / Yahşihan /Namık Kemal ve Karacaali Köyü ilkokullarında Sınıf Öğretmenliği yaptı. Askerliğini er öğretmen olarak yerine getirdi. Gazi Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Bölümünü ( 27.09.1978 ) bitirdi. 25.03.1982’de Ankara / Namık Kemal Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmenliğine başladı. Kırıkkale / Hasandede Orhan Demirhan, Kırıkkale Ticaret ve Aydınlıkevler liselerinde Sosyal Bilgiler ( Tarih ) Öğretmenliği yaptı. Millî Eğitim Bakanlığınca yapılan seçme sınavını kazanarak 8 ay süreli İlköğretim Müfettişliği Hizmet içi Eğitim Kursunu tamamlayıp Eskişehir İlköğretim Müfettişliğine atandı. 06.09.1983 - 22.03.1985 tarihleri arasında İlköğretim Müfettişliği görevini yürüttü. Eskişehir İlköğretim Müfettişliğinden Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü Şube Müdürlüğüne atandı. Millî Eğitim Bakanlığı merkez teşkilâtındaki şube müdürlüğü görevine 22.03.1985’te başladı. İlköğretim Genel Müdürlüğünde Teftiş ve Değerlendirme, Disiplin, Mevzuat, Program ve Yayımlar, Araştırma ve Plânlama şube müdürlükleri görevinde bulundu. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilimler Eğitimi Ana bilim Dalı Tarih Eğitimi Bilim Dalında lisans tamamladı (16.02.1987). Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Genel Türk Tarihi Ana bilim Dalında yüksek lisans ( master ) yaptı ( 21.02.1991). Tezi “ Cumhuriyetten Günümüze Tarih Çalışmaları ve Tarih Öğretimi 1923 - 1960 “, tez danışmanı Prof. Dr. Yücel ÖZKAYA’dır. Girdiği test ve mülakât sınavlarını kazanarak ( 1987 ) Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi Lisansüstü%2
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s