ANKARA ŞEN VE ANKARALILAR MESUT… [*]

-Ankara’nın başkent oluşunun 93.yıldönümü münasebetiyle-

Ankaralılar Ankara’nın merkez olması kararı üzerine dün yer yer tezâhüratta bulunmuş ve yeni merkezi bayraklarla donatmıştır.

Ankara’nın Türkiye Devleti’nin merkezi olduğu hakkında, Büyük Millet Meclisi’nin evvelki günkü içtimâ’ında verilen karar, Ankara’da bilâ-istisnâ bütün halk arasında tasvir edilmez bir meserretle karşılanmıştır. Bu meserretin tezâhüratı neticesi olarak dün bütün gün Ankara baştanbaşa bayraklarla donanmıştır. Halk arasında, kahvelerde, sokaklarda, pazarlarda ve evlerde memnuniyet ve şâd-mân ediyordu. Dün Ankara’nın muhtelif mehafil ve müesseselerinde kararın verdiği tesiri tedkik için dolaşan bir muhabirimiz, hülâseten şu intibâ’ı kaydetmiştir.

“Ankara şen. Ankaralılar senelerden beri beklenen bir hasrete kavuşmuş kadar mesut… Herkes, Ankara’nın bunu hak ettiğini ve yakın zamanda geniş ve kuvvetli bir azimle Ankara’nın en mükemmel ve asri bir şehir olacağını, derin bir kanaat hâlinde iddia ediyordu. Hükûmet merkezinin ta içlerinde bir bakıma, sevgiye muhtaç gönüllerinin surları arasında yerleşmesi Anadolu köylüsünü bilhassa mütehassıs etmiştir. Bunu gören ve sezen, dün merkezin Anadolu’nun göbeğinde yerleşmesi kararındaki hükûmeti de görmüş ve sezmiş oluyordu.”

Gece, belediye önünde büyük bir meşale yakılmış ve bir mızıka getirilerek kesif bir kalabalıkla eğlenilmiştir. Her tarafta fişenkler atılıyor ve maytaplar yakılıyordu. Gençlik Yurdu’ndan bazı gençler de nutuklar irad eylemişlerdir. Kalabalık halk kitlesi önlerinde mızıka ve ellerinde farlar olduğu hâlde sokakları dolaşmış ve Meclis-i Millî önünde “Yaşasın” sadalarıyla tezâhürü şâd-mân eylemiştir.
[*] Hâkimiyet-i Milliye Gazetesi, 4 Rebiyülevvel 1342/15 Teşrinievvel (Ekim) 1923, No:941, s.1, sütun:5-6
http://gazeteler.ankara.edu.tr/dergiler/milli_kutup/1541/1541_9/0312.pdf

Reklamlar

About drkemalkocak

Eğitimci-Bürokrat-Akademisyen olmasına rağmen cehlini bir türlü gideremeyen ama suyu aramaktan yılmayan-Bu su Fuzulî'nin "Su Kasidesi"ndeki sudur... 01.07.1953’te Ankara / Şereflikoçhisar / Sarıyahşi’de doğdu.. Sarıyahşi İlkokulunu ( 1965 - 1966 ), Şereflikoçhisar Ortaokulunu ( 1968 - 1969 ), Ankara Erkek İlköğretmen Okulunu ( 1971 - 1972 )bitirdi. 15.11.1972’de Ankara / Keskin / Karafakılı Köyü İlkokulu Öğretmeni olarak Devlet memurluğuna başladı. Kırıkkale / Yahşihan /Namık Kemal ve Karacaali Köyü ilkokullarında Sınıf Öğretmenliği yaptı. Askerliğini er öğretmen olarak yerine getirdi. Gazi Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Bölümünü ( 27.09.1978 ) bitirdi. 25.03.1982’de Ankara / Namık Kemal Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmenliğine başladı. Kırıkkale / Hasandede Orhan Demirhan, Kırıkkale Ticaret ve Aydınlıkevler liselerinde Sosyal Bilgiler ( Tarih ) Öğretmenliği yaptı. Millî Eğitim Bakanlığınca yapılan seçme sınavını kazanarak 8 ay süreli İlköğretim Müfettişliği Hizmet içi Eğitim Kursunu tamamlayıp Eskişehir İlköğretim Müfettişliğine atandı. 06.09.1983 - 22.03.1985 tarihleri arasında İlköğretim Müfettişliği görevini yürüttü. Eskişehir İlköğretim Müfettişliğinden Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü Şube Müdürlüğüne atandı. Millî Eğitim Bakanlığı merkez teşkilâtındaki şube müdürlüğü görevine 22.03.1985’te başladı. İlköğretim Genel Müdürlüğünde Teftiş ve Değerlendirme, Disiplin, Mevzuat, Program ve Yayımlar, Araştırma ve Plânlama şube müdürlükleri görevinde bulundu. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilimler Eğitimi Ana bilim Dalı Tarih Eğitimi Bilim Dalında lisans tamamladı (16.02.1987). Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Genel Türk Tarihi Ana bilim Dalında yüksek lisans ( master ) yaptı ( 21.02.1991). Tezi “ Cumhuriyetten Günümüze Tarih Çalışmaları ve Tarih Öğretimi 1923 - 1960 “, tez danışmanı Prof. Dr. Yücel ÖZKAYA’dır. Girdiği test ve mülakât sınavlarını kazanarak ( 1987 ) Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi Lisansüstü%2
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s